biuro rachunkowe ingenium

Od 2019 roku, w związku ze zmianą niektórych ustaw, zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące podatkowego rozliczania samochodów osobowych i związanych z nimi kosztów. Niniejszy artykuł jest kontynuacją poprzedniego wpisu (LINK), w którym szczegółowo opisaliśmy zasady ujmowania kosztów eksploatacji samochodów osobowych w firmie. Dzisiaj skupimy się na limitach amortyzacji oraz zasadach rozliczania leasingu i najmu, które obowiązują od początku tego roku.

 

 

Nowe limity amortyzacji podatkowej

 

Do tej pory przedsiębiorcy mieli prawo wliczyć w koszty podatkowe amortyzację samochodu osobowego do kwoty 20.000 euro (30.000 euro dla samochodów elektrycznych). Odpisy amortyzacyjne powyżej tej kwoty nie stanowiły kosztu uzyskania przychodu, proporcjonalnie należało również rozliczać koszty ubezpieczenia pojazdu. Samochód oczywiście musiał zostać wpisany na listę środków trwałych w firmie.

 

biuro rachunkowe poznań winogrady

 

Od stycznia 2019, w związku z nowelizacją przepisów, limit amortyzacji podatkowej samochodów osobowych został podniesiony do kwoty 150.000 złotych (225.000 złotych dla samochodów elektrycznych), co dla firm nabywających pojazd za gotówkę lub na kredyt jest korzystniejsze, gdyż limit został podniesiony prawie dwukrotnie. Przedsiębiorcy jednak nie przyjęli dobrze nowelizacji tych przepisów, gdyż wpłynęła ona negatywnie na koszty rozliczania samochodów osobowych wziętych w leasing oraz użytkowanych na podstawie umów najmu.

 

 

Koszty samochodów osobowych używanych na podstawie umów leasingu i najmu

 

Do końca 2018 roku możliwe było zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu rat leasingu operacyjnego, opłat wstępnych i opłat za najem w pełnej wysokości, niezależnie od wartości początkowej pojazdu. Wraz z nowym rokiem jednak zmieniły się zasady rozliczania kosztów samochodów osobowych używanych na podstawie leasingu operacyjnego, najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Zgodnie z nimi wyżej wymienione wydatki należy ujmować w kosztach podatkowych proporcjonalnie do limitu 150.000 złotych (225.000 złotych dla samochodów elektrycznych), podobnie jak wydatki na ubezpieczenie pojazdu, jeżeli są ponoszone. Proporcję oblicza się przyrównując wspomniany limit do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem umowy. W praktyce oznacza to, że raty i opłaty od drogich, luksusowych samochodów będą mogły być ujęte w kosztach uzyskania przychodu jedynie w niewielkiej części.

 

biuro rachunkowe poznań naramowice

 

Ostrzejsze przepisy są skutkiem nadużyć ze strony przedsiębiorców

 

Uzasadniając zmianę przepisów ustawodawca wyjaśnił, że wprowadzenie wyżej wymienionych limitów związanych z leasingiem operacyjnym i innymi umowami o podobnym charakterze było konieczne, gdyż firmy często decydowały się na używanie luksusowych samochodów osobowych, które w wielu przypadkach przekraczały faktyczne potrzeby przedsiębiorcy, co rodziło podejrzenie użytkowania tych pojazdów również dla celów prywatnych. Samochody osobowe w firmie od wielu lat są przedmiotem sporów i kontrowersji, więc należy się spodziewać kolejnych obostrzeń w kolejnych latach, jednak nasze biuro rachunkowe, chcąc świadczyć usługi księgowe wysokiej jakości, będzie zawsze na bieżąco ze zmieniającym się prawem.

 

 

 

Amortyzacja samochodów osobowych w 2019 roku

16 maja 2019
biuro rachunkowe ingenium
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

Biuro Rachunkowe Ingenium Sp. z o.o.

ul. Stefana Grota-Roweckiego 20

61-695, Poznań

NIP: 9721299057, REGON: 382665290

KRS: 0000774075

Formularz kontaktowy

Uwaga!

 

Serdecznie zapraszamy na spotkania do naszego biura na Naramowicach po umówieniu wcześniej terminu drogą telefoniczną lub mailową.

Copyright © 2019 by Biuro Rachunkowe Ingenium Sp. z o.o.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Telefon: +48 517 230 852

E-mail: info@br-ingenium.pl

Poznaj nas bliżej w sieci

biuro rachunkowe poznań naramowice
biuro rachunkowe poznań winogrady
biuro rachunkowe poznań naramowice