biuro rachunkowe ingenium

Split Payment, inaczej Mechanizm Podzielonej Płatności został wprowadzony w celu uszczelnienia systemu podatkowego VAT jako narzędzie do walki z oszustwami podatkowymi. Założeniem tego mechanizmu jest ochrona przed wyłudzeniami VAT i tym samym zwiększenie dochodów budżetu państwa. W Polsce split payment został wprowadzony 1 lipca 2018 roku i od tego momentu przedsiębiorcy mogą dobrowolnie dokonywać płatności przelewem w ramach tego mechanizmu.

 

 

Jak działa split payment i czym jest rachunek VAT?

 

Od 1 lipca 2018 roku każdy przedsiębiorca posiadający firmowy rachunek bankowy zobowiązany jest również prowadzić tzw. rachunek VAT, który jest kluczowy w działaniu mechanizmu podzielonej płatności. Banki i SKOK-i obowiązkowo otwierają rachunki VAT wszystkim przedsiębiorcom i nie trzeba składać specjalnego wniosku. Środki zgromadzone na rachunku VAT stanowią własność podatnika, jednak możliwość dysponowania nimi jest ograniczona. Przedsiębiorcy mogą ich używać między innymi w celu:

 

  • dokonania płatności kwoty VAT z otrzymanej od kontrahenta faktury,

  • uregulowania zobowiązania podatkowego z tytułu VAT,

  • dokonania przelewu na inny rachunek VAT tego samego przedsiębiorcy.

 

biuro rachunkowe poznań naramowice

 

Sama zasada działania split payment jest bardzo prosta. Nabywca towaru lub usługi, dokonując płatności na rzecz swojego dostawcy, przelewa kwotę netto wynikającą z faktury na zwykły rachunek, a wartość podatku od towarów i usług na specjalny rachunek VAT. Kupujący przy tym nie musi robić dwóch osobnych przelewów, bankowość elektroniczna daje możliwość zlecenia tylko jednego przelewu, w którym podaje się m.in. NIP kontrahenta oraz kwoty netto i VAT, a system automatycznie dzieli płatność i przelewa środki na odpowiednie rachunki. W ten sposób ograniczone jest ryzyko wyłudzania podatku VAT, ale jednocześnie mechanizm ten działa negatywnie na płynność finansową przedsiębiorców.

 

 

Utrudnienia w stosowaniu split payment

 

Mali przedsiębiorcy bardzo niechętnie podchodzą do mechanizmu podzielonej płatności, gdyż ogranicza ona ilość pieniędzy, którymi firma może swobodnie obracać, poprzez zamrożenie środków na rachunku bankowym VAT. Często należny podatek VAT ratuje firmę przed utratą płynności finansowej i pozwala na bieżące regulowanie zobowiązań handlowych i budżetowych, w szczególności dotyczy to małych podatników rozliczających się z fiskusem kwartalnie. Pomimo tego, że stosowanie split payment w chwili obecnej jest dobrowolne, to jednak kupujący, który dokonuje przelewu, decyduje o zastosowaniu tego mechanizmu, a nie sprzedawca. W takiej sytuacji dostawca towaru lub usługi zdany jest na łaskę swojego kontrahenta. Przedsiębiorcy na pewno spojrzeliby bardziej przychylnym okiem na split payment, gdyby z rachunku VAT można było regulować również inne zobowiązania budżetowe poza zobowiązaniami z tytułu VAT należnego. Wiele wskazuje na to, że ustawodawca w najbliższym czasie przychyli się do tych próśb.

 

biuro rachunkowe poznań winogrady

 

Zmiany od 1 września 2019 roku

 

Rząd przyjął projekt ustawy który zakłada obowiązkowe stosowanie mechanizmu podzielonej płatności w branżach szczególnie narażonych na ryzyko oszustw podatkowych VAT. Od 1 września 2019 roku obowiązkowe stosowanie split payment ma zastąpić dotychczasowe rozliczanie podatku VAT na zasadzie odwrotnego obciążenia, które okazało się niewystarczające w walce z wyłudzeniami podatku od towarów i usług. Takie rozwiązanie uchroni również nieświadomych przedsiębiorców przed uwikłaniem się w schematy zmierzające do wyłudzenia podatku VAT.

 

Znaczącym ułatwieniem dla podatników stosujących dobrowolnie lub obowiązkowo split payment będzie możliwość regulowania zobowiązań budżetowych, takich jak podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie ZUS, akcyza, cło itd. przy pomocy środków zgromadzonych na rachunku VAT. Pozwoli to małym przedsiębiorcom lepiej zarządzać płynnością finansową swoich firm bez obawy o nadmierne zamrożenie swoich środków pieniężnych.

 

Docelowo obowiązek regulowania zobowiązań handlowych przy pomocy mechanizmu split payment ma dotyczyć wszystkich przedsiębiorców zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT, u których wartość pojedyńczej transakcji, wynikającej z jednej lub wielu płatności, przekroczy 15 tys. zł brutto. Jest to efekt dalszego uszczelniania systemu podatkowego VAT oraz walki z oszustwami i wyłudzeniami tego podatku. Najprawdopodobniej obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności przez wszystkich przedsiębiorców zostanie wprowadzony już w 2020 roku.

 

 

 

Czym jest i jak działa split payment?

05 lipca 2019
biuro rachunkowe ingenium
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

Biuro Rachunkowe Ingenium Sp. z o.o.

ul. Stefana Grota-Roweckiego 20

61-695, Poznań

NIP: 9721299057, REGON: 382665290

KRS: 0000774075

Formularz kontaktowy

Uwaga!

 

Serdecznie zapraszamy na spotkania do naszego biura na Naramowicach po umówieniu wcześniej terminu drogą telefoniczną lub mailową.

Copyright © 2019 by Biuro Rachunkowe Ingenium Sp. z o.o.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Telefon: +48 517 230 852

E-mail: info@br-ingenium.pl

Poznaj nas bliżej w sieci

biuro rachunkowe poznań naramowice
biuro rachunkowe poznań winogrady
biuro rachunkowe poznań naramowice