biuro rachunkowe ingenium

Zanim zdecydujesz się założyć własną firmę warto pomyśleć o tym kto będzie zajmował się rozliczeniami księgowo-podatkowymi nowego przedsiębiorstwa. Część osób decyduje się sama poprowadzić księgowość swoich firm, jednak w niektórych przypadkach zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z usług doświadczonego biura rachunkowego. Lecz jak spośród tysięcy dostępnych biur wybrać to, które porządnie zajmie się finansami naszej firmy? W tym artykule przedstawimy kluczowe kwestie, które każdy przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę zanim zdecyduje się skorzystać z usług konkretnego biura rachunkowego.

 

 

Kwalifikacje

 

Jako przedsiębiorcy to my jesteśmy odpowiedzialni za rozliczenia podatkowe i prawidłowe prowadzenie księgowości naszej firmy, nawet jeżeli oddajemy te obowiązki komuś innemu. Dlatego najważniejszym czynnikiem, na który powinno się zwrócić szczególną uwagę to kwalifikacje księgowych pracujących w danym biurze. Potwierdzą one kompetencje biura, a także będziemy mieli większą pewność, że dany księgowy jest na bieżąco z obowiązującymi przepisami prawa i nie wprowadzi nas w błąd podczas doradzania.

 

Certyfikat Centrum Informacji Księgowej

 

Dzisiaj, wraz z dyplomem księgowego SKwP, jest najbardziej poważanym certyfikatem księgowym, który potwierdza kwalifikacje do usługowego prowadzenia ksiąg. Aby biuro rachunkowe mogło pochwalić się takim dokumentem musi spełnić szereg kryteriów:

 

  • w biurze musi pracować przynajmniej jedna osoba z posiadanymi kwalifikacjami: Certyfikat C.I.K. lub Świadectwo Kwalifikacyjne MF lub Biegły Rewident lub Doradca Podatkowy,

  • biuro musi posiadać aktualną polisę OC na usługowe prowadzenie księgowości,

  • biuro musi być wolne od zaległości finansowych w BIG i posiadać nienaganną opinię, weryfikowaną przez Centrum Informacji Księgowej,

  • biuro musi korzystać z licencjonowanych programów księgowych,

  • właściciel biura musi posiadać minimum 2 lata doświadczenia w usługowym prowadzeniu księgowości.

 

biuro rachunkowe poznań naramowice

 

Kursy i dyplomy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

SKwP już od ponad 110 lat dba o wysokie kwalifikacje swoich członków. Tytuł dyplomowanego księgowego jest również bardzo poważanym dokumentem w środowisku księgowych, jednak pozostałe certyfikaty wydawane przez SKwP są również potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych i aktualnej wiedzy księgowo-podatkowej. Członkiem SKwP nie może zostać każdy - należy udowodnić swoje doświadczenie zawodowe jako księgowy, aby zasłużyć na przyjęcie do tej instytucji.

 

Licencja Ministra Finansów

 

Do 2014 roku był obowiązkowym dokumentem, który nadawał uprawnienia do usługowego prowadzenia księgowości. Po deregulacji zawodu księgowego Ministerstwo przestało wydawać licencje, dlatego z czasem ten dokument zaczął tracić na znaczeniu, gdyż nie potwierdza on już aktualnej wiedzy księgowo-podatkowej. Wielu księgowych jednak nadal się nim posługuje i może on świadczyć o długości stażu danego biura rachunkowego na rynku.

 

 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

 

Każde biuro rachunkowe ma obowiązek ubezpieczyć swoją działalność od odpowiedzialności cywilnej, jednak zakres tej polisy ogranicza się jedynie do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Z tego powodu warto jednak dobrze poszukać i wybrać biuro, które rozszerzyło zakres swojego ubezpieczenia o rozliczenia podatkowe, uproszczoną księgowość oraz prowadzenie kadr i płac, gdyż to właśnie z tych usług głównie korzystają mali przedsiębiorcy. Na rozmowie z potencjalnym księgowym warto zapytać o zakres wykupionej przez biuro polisy OC, a także poprosić o wgląd w ten dokument.

 

biuro rachunkowe poznań naramowice

 

Zakres świadczonych usług

 

Wiele biur rachunkowych dolicza sporo dodatkowych opłat za podstawowe czynności, których przedsiębiorcy i tak są zobowiązani dopełnić. Szukaj takiego biura, które w cenie podstawowej zaoferuje Ci, oprócz standardowego prowadzenia księgowości, również sporządzanie wszelkich deklaracji, wysyłkę JPK, kontakt z urzędami, doradztwo księgowo-podatkowe itd. Oczywiście często ceny podstawowe w takich biurach będą wyższe, jednak będziesz miał absolutną pewność, że Twój księgowy poinformuje Cię o zobowiązaniach podatkowych, a także dopełni innych niezbędnych formalności z urzędami.

 

 

Organizacja pracy biura i kontakt z księgowym

 

Równie ważną kwestią, oprócz zakresu świadczonych usług, będzie organizacja biura i kontakt z osobą, która prowadzi finanse naszego przedsiębiorstwa. Dzisiaj standardem jest elektroniczna wymiana dokumentów i dostęp online dla Klienta do finansów swojej firmy oraz wgląd w księgowość. Świadczy to o przejrzystości biura rachunkowego, które pozwala się w każdej chwili skontrolować swojemu Klientowi. Ponadto takie rozwiązanie znacznie przyspiesza wymianę informacji i tym samym obniża koszty obsługi księgowej. Oprócz tego na etapie poszukiwań biura warto sprawdzić bezpośredni kontakt z potencjalnym księgowym, gdyż jego brak lub słaba jakość na pewno negatywnie wpłynie na naszą działalność.

 

 

Lokalizacja biura

 

Dziś już nie tak ważna, dzięki rozwiązaniom online i komunikacji drogą elektroniczną, jednak wielu przedsiębiorców nadal ceni sobie bliskość biura rachunkowego i kontakt osobisty. Zawsze można umówić się ze swoim księgowym i rozwiązać nietypowy problem na miejscu bez potrzeby przejeżdżania przez całe, często zakorkowane miasto. Oczywiście wszystko zależy od preferencji przedsiębiorcy, czasami lokalizacja biura może nie mieć żadnego znaczenia, jeżeli jest ono przystosowane do wymiany wszystkich informacji drogą elektroniczną, a właścicielowi firmy nie zależy na kontakcie osobistym.

 

biuro rachunkowe poznań winogrady

 

I wreszcie kwestia ceny

 

Niestety dla wielu właścicieli firm jest to nadal najważniejsza kwestia brana pod uwagę przy wyborze biura rachunkowego. Prawda jest jednak taka, że zbyt niska cena najczęściej wiąże się z niską jakością obsługi. Biura, które przykładają się do swojej pracy muszą spędzić znacznie więcej czasu nad prowadzoną księgowością, co procentuje w postaci prawidłowych i korzystnych dla przedsiębiorcy rozliczeń podatkowych, terminowej realizacji zleceń, czy wysoką jakością doradztwa i wymiany informacji. Najczęściej zbyt niska cena objawia się w postaci wąskiego zakresu usług księgowych oraz niezadowalającej organizacji pracy samego biura. Jeżeli oddajemy komuś nasze finanse i rozliczenia podatkowe, to niech to będzie firma, która zrobi to tak jak należy.

 

 

Podejdź do całej sprawy poważnie

 

Wybór dobrego biura rachunkowego nie jest wbrew pozorom łatwą decyzją. Jak widać powyżej mnóstwo czynników wpływa na jakość świadczonych przez nie usług, a przecież zależy nam na tym, żeby biuro wykonywało swoje zadania sumiennie i z korzyścią dla nas, przedsiębiorców. Warto na początku zorientować się, czy znajomi prowadzący firmy są zadowoleni ze swoich księgowych, a jeżeli nie mamy takiej możliwości to weryfikować znalezione przez nas biura np. w bazie Centrum Informacji Księgowej, a także umówić się na niezobowiązujące spotkanie i wypytać o wszystkie kwestie, które zostały przedstawione w tym artykule. Dobrym pomysłem może być również znalezienie opinii w internecie na temat danego biura np. na wizytówce Google (każde nowoczesne i szanujące się biuro rachunkowe powinno taką posiadać). Przyszłym przedsiębiorcom planującym zakładać firmy na terenie Poznania, w szczególności na  Naramowicach, Winogradach lub Piątkowie, polecamy nasze usługi prowadzenia księgowości - więcej informacji znajduje się na naszej stronie.

 

 

 

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

19 czerwca 2019
biuro rachunkowe ingenium
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

Biuro Rachunkowe Ingenium Sp. z o.o.

ul. Stefana Grota-Roweckiego 20

61-695, Poznań

NIP: 9721299057, REGON: 382665290

KRS: 0000774075

Formularz kontaktowy

Uwaga!

 

Serdecznie zapraszamy na spotkania do naszego biura na Naramowicach po umówieniu wcześniej terminu drogą telefoniczną lub mailową.

Copyright © 2022 by Biuro Rachunkowe Ingenium Sp. z o.o.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Telefon: +48 517 230 852

E-mail: info@br-ingenium.pl

Poznaj nas bliżej w sieci

biuro rachunkowe poznań naramowice
biuro rachunkowe poznań winogrady
biuro rachunkowe poznań naramowice