biuro rachunkowe ingenium

Z początkiem nowego roku zaczęły obowiązywać przepisy, które mają na celu ograniczenie nadmiernego rozliczania kosztów eksploatacji samochodu osobowego w firmie. Dla większości przedsiębiorców te zmiany są podatkowo niekorzystne, gdyż będą mogli oni zaliczać do kosztów uzyskania przychodu jedynie część wydatków związanych z używaniem samochodu w firmie. Wprowadzona nowelizacja nie dotyczy samochodów ciężarowych, nie zmieniły się również zasady rozliczania VAT. Obowiązujące od 2019 roku zmiany są szczególnie dotkliwe dla przedsiębiorców, którzy używają samochodów osobowych zarówno dla celów służbowych jak i prywatnych.

 

 

Limity wydatków eksploatacyjnych dla samochodów osobowych

 

Do tej pory przedsiębiorcy używający swoich samochodów prywatnych dla celów służbowych zobowiązani byli do prowadzenia kilometrówki, na podstawie której rozliczali koszty eksploatacji takiego samochodu w firmie. Od 2019 roku obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu został zniesiony. Zamiast tego ustawodawca wprowadził limity kosztów, których wysokość różni się w zależności od tego, czy pojazd został wprowadzony jako środek trwały, czy stanowi własność prywatną.

 

biuro rachunkowe poznań winogrady

 

Limity wydatków eksploatacyjnych dla prywatnych samochodów osobowych

 

Przedsiębiorcy często wykorzystują dla celów służbowych swoje samochody prywatne, co do tej pory, przy prowadzeniu obowiązkowej ewidencji przebiegu, pozwalało na pewne manipulacje mające na celu podwyższenie kosztów uzyskania przychodu. Od 2019 roku jednak właściciel firmy będzie mógł zaliczyć w koszty zaledwie 20% wydatków związanych z eksploatacją samochodu prywatnego, niezależnie od jego faktycznego przeznaczenia. Limitem 20% objęta jest również pozostała część nieodliczonego VATu, który stanowi koszt uzyskania przychodu.

 

Limity wydatków eksploatacyjnych dla firmowych samochodów osobowych

 

Samo wprowadzenie pojazdu do ewidencji środków trwałych nie uprawnia podatnika do zaliczenia 100% wydatków na eksploatację samochodu w koszty. Również wspomniane wydatki na samochody osobowe, używane na podstawie umów leasingu, czy najmu krótko i długoterminowego w firmie, nie mogą zostać w 100% uznane za koszty uzyskania przychodu. Od 2019 roku urząd skarbowy domniemywa, że te firmowe pojazdy również używane są w celach prywatnych i z tego powodu podatnik będzie mógł rozliczyć jedynie 75% wydatków związanych z ich eksploatacją. Limitem 75%, podobnie jak w przypadku prywatnych pojazdów, objęta jest również pozostała część nieodliczonego VATu.

 

biuro rachunkowe poznań naramowice

 

Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy całkowicie utracili możliwość zaliczania do kosztów podatkowych 100% wydatków. Aby taką możliwość uzyskać firma będzie musiała spełnić następujące warunki:

 

  • zgłosić samochód w urzędzie skarbowym na deklaracji VAT-26

  • wprowadzić w firmie regulamin używania samochodów osobowych

  • prowadzić obowiązkową ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT

 

Po spełnieniu wszystkich trzech warunków jednocześnie podatnik będzie miał prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu 100% wydatków eksploatacyjnych oraz będzie mógł odliczyć 100% VATu.

 

 

To dopiero początek zmian w prawie podatkowym

 

Nie ulega wątpliwości, że do tej pory wielu przedsiębiorców nadużywało dotychczasowe rozwiązania podatkowe w zakresie rozliczania samochodów osobowych, czego skutkiem było wprowadzenie wyżej przedstawionych nowelizacji. Z drugiej strony jednak nowe prawo uderza w podatników, którzy uczciwie rozliczali się z fiskusem w ramach prowadzonych ewidencji przebiegu. W ostatnim czasie pojawia się więcej podobnych zmian i nowelizacji w prawie podatkowym i jako biuro rachunkowe, chcąc świadczyć usługi księgowe wysokiej jakości, na bieżąco śledzimy nowe przepisy, dlatego zainteresowanych serdecznie zapraszamy do obserwowania naszego bloga. W kolejnym wpisie omówimy nowe poziomy limitu amortyzacji samochodów osobowych oraz związane z tym skutki dla przedsiębiorców.

 

 

 

Zasady rozliczania kosztów samochodów osobowych w firmie od 2019 roku

06 maja 2019
biuro rachunkowe ingenium
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

Biuro Rachunkowe Ingenium Sp. z o.o.

ul. Stefana Grota-Roweckiego 20

61-695, Poznań

NIP: 9721299057, REGON: 382665290

KRS: 0000774075

Formularz kontaktowy

Uwaga!

 

Serdecznie zapraszamy na spotkania do naszego biura na Naramowicach po umówieniu wcześniej terminu drogą telefoniczną lub mailową.

Copyright © 2022 by Biuro Rachunkowe Ingenium Sp. z o.o.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Telefon: +48 517 230 852

E-mail: info@br-ingenium.pl

Poznaj nas bliżej w sieci

biuro rachunkowe poznań naramowice
biuro rachunkowe poznań winogrady
biuro rachunkowe poznań naramowice